Zajímavosti o kamenech » KOČIČÍ HLAVY


kočičí hlavy, dlažba, cesta, krokykočičí hlavy, dlažbaKočičí hlavy jsou takovým městským folklórem, pokud se dnes projedete po kočičích hlavách v autě, není to dvakrát příjemné. Ani chůze v mokrém počasí není jednoduchá, když hladký nerovný povrch klouže. A když k tomu přidáte boty na jehlových podpadcích, je to hazard se zdravím. Tento specifický druh dlažby, se dřív vyráběl z křemence a používal se zejména ve městech na cestách a silnicích. Dlažba nejčastěji bývá žlutohnědá až červená. Pojmenování vzniklo díky zaoblenému tvaru kamenů.

Původní tvar použitých křemencových dlažebních kostkek byl kvádrový, ale někdejší těžké okované povozy odlamovaly části na jejich okrajích a uprostřed zůstávala zvýšená část. Dnes už bychom jen těžko docílili toho, aby dláždění z křemence získalo takovou podobu, vozy s pneumatikami by okraje kamenů odlamovat nemohly.

V současné době se používá pro dláždění žula, která je pevnější a má drsný povrch, takže tolik neklouže. S pravými kočičími hlavami se můžeme setkat už jen vyjímečně, na místech kde nevznikla potřeba výměny dláždění, v historickém jádru města nebo naopak někde v okrajových zapadlých uličkách.

Autor článku: Dana Sklenářová

 

ZPĚT