Kámen pod mikroskopem

V magii jsou nerosty, horniny i minerály důležitým artefaktem. Zatímco věda se zabývá hlavně tím, z čeho se kámen skládá a v jaké krystalizuje soustavě, my čarodějové se na něj spíš díváme. Vzhled kamene je to, z čeho usuzujeme na jeho magické vlastnosti. Podobně je to i s hmatovými vjemy, ale co si budeme povídat, jakmile nám kámen padne do oka, je to to pravé. My lidé jsme prostě tak.

Ale příroda není jen to, co je okem viditelné. A tak si člověk pomohl. V této souvislosti je potřeba se zmínit, že vynález zvětšovacích skla je vlastně tak trochu dílem kamenů. Lom světla a zvětšení lidé objevili právě při práci s nerosty. Slovo brýle je odvozené od berylu, který se dřív používal jako materiál k výrobě zvětšovacích skel.

Dnes optika pokročila natolik, že se můžeme podívat opravdu na leccos. Elektronové mikroskopy nám ukážou i atomy. A snímky jsou často přes počítač velmi jednoduše archivovatelné. Tak trochu komfort. Při vší té technické dokonalosti bychom ale neměli zapomínat na to, že vlastní objevitelské snahy jsou ty nejzajímavější a nejzábavnější.

Můj oblíbený, malý a snadno obsluhovatelný usb mikroskop nezvětšuje příliš, ukáže detaily, které dovedu posléze okem lokalizovat. Je to vlastně takový průvodce kamenem. Detailní prozkoumání kamene zviditelňuje procesy, ke kterým při jeho vzniku docházelo, pro mě je to možnost jak kámen poznat důkladněji a pochopitelně to často využívám právě při kouzlech s kameny. Nechci tu ale psát úvahy o tom, co který úkaz nebo útvar znamená nebo vypovídá o magické schopnosti kamene. To, co vidíme a cítíme, je mnohotvárné a ryze osobní, nakonec od teoretizování je tu spíš věda.

Autor DS

Stáhnout si je mohou pouze přihlášení uživatelé. Po registraci a přihlášení se vám zobrazí sekce pro přihlášené uživatele, kde dokumenty najdete.
 

Araukarit