Výklad karet zdarma - ano, či ne?

Často se setkávám s názorem, že se služby jako jsou léčitelé, kartáři a podobné platit nemají. Že se mají poskytovat zdarma. Ale proč? Kde se toto přesvědčení u lidí bere? Ani v historii to tak nikdy nebylo.
Ve všech kulturách platili šamani, kmenoví kouzelníci a jim podobní za duchovní osoby, které vyžadují zvláštní úctu a které je třeba obdarovávat. Na živobytí si nevydělávali – služby poskytovali podle vlastního uvážení. Ale jejich okolí by si nikdy nedovolilo něco takového požadovat. Platilo pravidlo, že majetnější platili víc a šaman se staral o celé společenství. Tedy léčil a poskytoval služby tak, aby bylo společenství funkční a prosperovalo jako celek.
Lidé nejčastěji argumentují tím, že je to dar od boha a proto má být zdarma - dříve se přeci kartářkám neplatilo. Ale to není tak docela pravda. Když lidé šli k takovýmto bábám pro radu, nikdy nechodili s prázdnýma rukama, nesli s sebou třeba kus uzeného, vejce a podobně. I to je způsob placení za službu, i když v naturáliích. Na venkově byla také dost obvyklá sousedská výpomoc, třeba při opravě domu, při práci na poli. To všechno znamenalo pro obdarovanou osobu faktickou hodnotu.

strom, most, nebe, praha, kampa

 
 
A že to je dar od boha? Ano, ale většina lidí nějaký dar má. Například dobrý lékař má také dar od boha, který rozvinul na fakultě. Je to dar rozpoznat správně nemoc a nalézt správný způsob léčby. Je to dar od boha a nikdo se nepozastaví nad tím, že lékař pracuje za peníze. Zpěvák má talent přinášet radost lidem svým zpěvem, je to také dar od boha a nikoho nenapadne, že by měl koncertovat zdarma. A spisovatel? Má dar od boha správně skládat k sobě slova a z nich krásné knihy. Napadne snad někoho, že by za svá díla neměl dostat zaplaceno? Nenapadne, nikdo nad tím takto neuvažuje.

Kartáři, věštci a léčitelé musí z něčeho žít, platit nájem atd. Když budou služby poskytovat zdarma, musí mít další práci, která je bude živit. Výklad karet pak logicky poskytují mnohem méně, pouze ve svém volném čase. Když si uvědomíme, že zhruba 60 hodin týdně stráví v práci a na cestě do ní, 56 hodin spánkem, péče o vlastní domácnost a rodinu zabere cca 4,5 hodiny denně. Zbývá asi 20 hodin týdně (to je necelé 3 hodiny denně). Ale ještě by tam měl být nějaký čas na osobní záliby, kterými bude dobíjet vlastní baterky. Takže jí zbude čas tak na 2-4klienty za týden. Pokud čas, který musí být v práci, která jí živí, bude moci poskytnout klientům, může svým „darem od boha“ a kartami pomoci mnohem více lidem, kteří to potřebují.
Existují samozřejmě i takoví, kteří poskytují výklad karet zdarma. Ti první si obvykle vyhrazují právo neřídit se potřebami klienta. Považují svůj dar od boha za něco, z čeho se zodpovídají přímo bohu, peníze neberou a řídí se boží vůlí. Pokud uznají za vhodné, odmítnou s ním vůbec komunikovat, nebo mu neodpoví na jeho otázku, ale předají mu jen jakýsi vzkaz zhůry, o který na rozdíl od svých otázek klient ani nestojí. Což je pochopitelně jejich právo a určitě s tím nelze polemizovat. Jestliže jim bůh sdělí, že se vámi nemají zabývat, těžko argumentovat tím, že vy byste ale rádi... Často se můžete z takového výkladu karet dozvědět něco, co „dávno víte“, například že byste měli jednat nesobecky, nehledět na sebe nebo se obrnit trpělivostí a že byste neměli chtít vědět věci, které vám nepřísluší. Pokud potřebujete prostě poradit a rozebrat svojí situaci, je to sázka do loterie. Nicméně takoví kartáři svým výkladem karet nenadělají škodu, jejich rady vůbec od věci nejsou a mnohdy prospějí, jenže jsou to spíš obecně filosofická doporučení, nikoli hledání konkrétního východiska.
Druhým případem jsou kartářky - začátečnice (to vám samozřejmě neřeknou), které takto sbírají zkušenosti, zejména pokud mají tendenci výklad karet a esoteriku pojímat jako něco příliš tajemného, záhadného až nebezpečného. Výklad karet mohou zbytečně dramatizovat, případně mohou být vyznavači nějaké víry, kterou se takto snaží při svém výkladu karet propagovat. Užitek v tomto případě je velmi sporný, může být pro klienta i traumatizující a poskytovatel kartářských služeb zdarma pochopitelně nijak postižitelný není – což je ovšem také spravedlivé.

 

Jedinou výhodou výkladu karet zdarma se může zdát úspora několika stokorun. Ale je-li to opravdu úspora, to je na zvážení každého z vás. Přeci jen, už naše babičky říkali "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci" (za levné si dejte slovo zdarma).

 

Chcete si objednat výklad karet?

Zavolejte na mobil +420 774 952 458

Nebo napište na mail marie@tarot-on-line.cz