Zajímavosti o kamenech » KAMENY FOCENÉ MIKROSKOPEM V NAŠEM E-SHOPU

Mikroskopované kameny v našem e-shopu

Odborník asi výhrady mít bude, nejsem profesionál, ani technický typ. To co tu vidíte, jsou snímky pořízené usb mikroskopem a je to maximum, kterého jsem zatím schopna dosáhnout. Je to nesrovnatelně méně, než klasický mikroskop, ale řekla bych že o něco víc než obyčejná lupa. USB mikroskop má také tu výhodu, že jím pořídíte snímky snadno, přes počítač. Nevýhodou je obtížné zaostření snímku, protože je to lehký a drobný nástroj, který musíte držet pevně v ruce, tak jsou to docela šarády.

Cílem snímků je ukázat vám, co všechno v kameni můžete vidět - a také vám popsat, jak se to jmenuje a proč to tam je, tedy pokud to vím. Ono totiž vidět můžete, ale CO to vidíte, to je otázka. Každý kdo takhle na kameny kouká, se s ní setká. A pak, pokud ho to opravdu zajímá, začne hledat odpověď. To tedy moc jednoduché není, protože je potřeba se nejdřív prodrat základními geologickými procesy a termíny, aby vůbec bylo možné v odborné literatuře odpověď hledat.

Pro koho to může mít hodnotu - pro zájemce o mineralogii, kteří chtějí do oboru proniknout, nebo pro esoteriky, kterým jejich intuitivní a spíše emocionálně zaměřená povaha tak trochu brání se v odborné vědecké literatuře orientovat. Tady by to mělo být vysvětlené tak, že si mohou zhruba představit, co se asi při vzniku kamene odehrávalo.

Podotýkám, že by mělo, že bych ráda, aby to tak bylo, ale že jsem přece jen samovzdělávatel a asi se těžko vyhnu chybě. Já to vidím asi tak, že chybě se nevyhne nikdo, včetně profesionálů a co jeden za chybu považuje, může druhý chápat jako uspokojivou informaci a za nejdůležitější v procesu poznávání považuji vlastní aktivitu. Věda není vůbec ničím statickým, jakýmisi poučkami, které mají platit a jsou buď správně nebo nesprávně. Existují názory, hypotézy, předpoklady, teorie, někdy prokázaná fakta, ale základem vědy je především člověk, který se ptá,usuzuje, ověřuje, hledá, neshání konečný poznatek, který by si uložil do paměti a opakoval, ale prostě je zvědavý a zajímá ho život a příroda. K tomu není potřeba mít ani univerzitu, ani titul, to je spíš životní postoj. Čili – užitečné to bude právě pro takového člověka.

Mikroskopování pro e-shop má tato pravidla – u mikroskopovaného kamene jsou obrázky, popisek toho, co na nich vidíte a odkaz na článek, kde najdete obecnější informace o nerostu. Mikroskopuji a dohledávám informace ve svém volném čase, takže tu nečekejte mnoho všeho a stále něco nového - tenhle koníček je hodně časově náročný. A pochopitelně si v něm vybírám to, co mi připadá jednak krásné a jednak dohledatelné po stránce geologických informací.

Pokud si mikroskopovaný nerost koupíte, stáhněte si a uložte všechny obrázky. Když se pak chcete na něj podívat pod lupou, můžete porovnat snímky z mikroskopu – tím uvidíte nesrovnatelně víc. Ideální je pozorovat kámen očima, lupou i mikroskopem, pochopíte tak velmi dobře jeho vnitřní uspořádání.  

V tuto chvíli je v nabídce Jiskřivec, Amonity

Autor článku: Dana Sklenářová

 

ZPĚT