Zajímavosti o kamenech » CO JE TO DRAHÝ KÁMEN

Od počátků civilizace lidé vyhledávají vzácné kameny, aby se jimi obklopovali a zdobili. Drahé kameny symbolizují postavení a moc, jsou jim připisovány magické a léčivé účinky a samotná krása kamenů fascinuje natolik, že jejich cena dosahuje v některých případech závratné výše.


Co to je drahokam?

celestýn, drahokam, polodrahokam
Tento pojem neměl vždy stejný obsah. V každém regionu byly nalézány určité kameny, které byly považovány za vzácné - říkalo se jim drahokamy. Patřily mezi ně například diamant, spinel, turmalíny nebo granáty. Společnými vlastnostmi skupiny drahokamů byly právě jejich estetické hodnoty - vysoký lesk, atraktivní barevnost nebo naopak čirá průhlednost, lom světla a vysoká tvrdost, která umožňovala vysoce náročné šperkařské zpracování. Pojem drahokam tedy nikdy nebyl mineralogickou kategorií, drahokamy patřily do různých mineralogických skupin a neměly podobné chemické složení ani například krystalovou soustavu.

Co je polodrahokam?


Dekorativní a šperkařsky opracovatelné kameny, které nedosahovaly takových kvalit, ale přesto byly široce oblíbené, se nazývaly polodrahokamy. Platí pro ně totéž, co pro drahokamy - nejsou mineralogickou kategorií. Je jich daleko větší množství, patří mezi ně například opál, olivín, odrůdy křemene. Mezi tzv ozdobné kameny patří většinou neprůhledné minerály a některé horniny.


Nevýhodou těchto kategorií je jejich nejasné vymezení, proto je dnes používán nový termín DRAHÝ KÁMEN. Označujeme jím minerál nebo horninu, kterou lze použít při výrobě šperků nebo k výrobě dekoračních předmětů. Takový kámen by měl odolný, trvanlivý a působit esteticky, kromě toho by měl být v přírodě vzácný. takže například žulu používáme k výrobě dekorativních předmětů, jako leštěná působí esteticky, ale asi bychom ji jako drahý kámen neoznačili. jako drahý kámen se také neoznačují kovy, i když jsou to minerály, používají se při výrobě šperků a působí esteticky. 

Autor článku Dana Sklenářová

 

ZPĚT