BABSKÉ RADY » Bolesti kloubů a vaziva, pomoc při hojení zlomenin a naražených kostí pomocí Kostivalu lékařského.

Čím je člověk starší, tím častěji se stane, že ho bolí doslova celý člověk. Navíc mnohem častěji špatně šlápne, nebo si zvrkne kotník a za chvíli zjistí, že ho každou chvíli bolí nějaký kloub. A komu se už někdy povedlo si narazit třeba holení kost, mi potvrdí, že naražená kost bolí tak, že je postižená končetina i pár týdnů nepoužitelná.

 

Jeden čas jsem takto chodila neustále se zápěstím zavázaným elastickým obvazem. Bolelo mne. Byla jsem i na rentgenu, ale vše v pořádku, tak mi doktorka řekla, abych si v lékárně koupila nějakou mast na bolest. Vyzkoušela jsem postupně tři různé masti, vyhodila za ně do luftu celkem kolem pěti set a výsledek nulový - stále jsem chodila se zavázaným zápěstím. Denně jezdím autem a řídit a hlavně řadit rychlosti s bolavým zápěstím bylo dost hrozné. A takové ukrojení krajíce chleba - také lahůdka. 


Kostival, kostivalová mastPak jsem narazila v jedné knížce na bylinku Kostival lékařský. Tam byly její účinky popsány (mimochodem urychluje i hojení zlomených kostí), tak jsem si řekla, že to zkusím. Koupila jsem si v lékárně místo drahé chemické masti trochu levnější kostivalovou a začala mazat zápěstí. Během prvního dne mazání se bolest výrazně zmírnila a do týdne byla pryč úplně. Mám jednoho známého, je to číšník mé věkové kategorie, takže jeho nohy už něco nachodily. Chodil pravidelně na obstřiky s kolenem. Tak jsem mu poradila kostivalovou mast a od té doby na obstřiku nebyl.


Pokud máte zlomeninu v sádře, je jasné, že ji pod sádrou mazat nemůžete, ale je možné mast použít tam, kde sádra končí. Mast se vstřebá pokožkou do krevního oběhu a dostane se tam, kam patří. V případě zlomeniny, či přetržených vazů je také dobré využít masáže. Asi si myslíte, že jsem se zbláznila, jak můžete masírovat nohu v sádře, nebo zvrknutý kotník a dotyk tak bolí, že na něj sáhnout není možné? Já vím, nejde to. Ale existuje technika, které se říká fantómová masáž. To je technika, kdy se masíruje opačná zdravá končetina. Můžete to vyzkoušet. Máte například zvrknutý pravý kotník, bolí jako čert, na radu lékaře na něm máte ledový obklad a stejně pořád bolí. Namažte si jej kostivalem a pak si masírujte levý kotník. Možná si budete připadat trochu zvláštně, ale uvidíte, že se úleva dostaví.
Pokud si koupíte v bylinkové lékárně kostivalový kořen, můžete jeho odvar použít k obkladům.

Pozor na to, že odvar z kostivalu není určen k pití, ale pouze k obkladům!

 

ZPĚT